Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Instytucje


Atak na galerię
Rzeczpospolita, str. 4/Tadeusz Dominik - w kręgu sztuki, 28-11-2008

Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej ma od półtora roku w Warszawie własną Galerię aTAK. Prowadzi ją Krzysztof Musiał, członek zarządu fundacji. - Zainteresowałem się Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej dzięki znajomości z Piotrem Nowickim - wspomina. - Kiedy zdecydowałem się otworzyć galerię, pomyślałem, że połączę z nim siły i tak powstała galeria fundacji. Tak jak fundację, interesuje mnie sztuka polska, zwłaszcza współczesna, powstała po II wojnie światowej. W mojej kolekcji są wyłącznie prace Polaków - choć także starsze.

Na piętrze kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu można oglądać wystawy z jego ogromnej kolekcji malarstwa, rysunku i rzeźby, w której znajdują się min. prace Jana Berdyszaka, Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Aleksandra Kobzdeja, Jan Lebensteina, Alfreda Lenicy i Henryka Stażewskiego. aTAK prezentuje też wystawy indywidualne najwybitniejszych polskich twórców, m.in. Wojciecha Ćwiertniewicza, Artura Nacht-Samborskiego i Jana Dobkowskiego.
- W Galerii aTak prezentuję prace artystów znanych (chociaż zwykle pokazuję ich w nowym kontekście), a także tych nieco zapomnianych lub niedocenionych. Organizuję też plenery dla młodych twórców w Toskanii, Prowansji i Andaluzji. Ta działalność najbardziej mnie fascynuje - wyznaje Krzysztof Musiał, laureat konkursu "Mecenas Kultury" w 2001 r. - Zapraszam na każdy plener wybitnego artystę - dydaktyka z Akademii Sztuk Pięknych, a on wybiera spośród swoich absolwentów i studentów najciekawszych i najbardziej wartościowych. Gościli u mnie już m.in. Leon Tarasiewicz i Jarosław Modzelewski ze swoimi uczniami. Pokłosiem tych spotkań są wystawy poplenerowe przygotowywane dwa razy do roku w Galerii aTAK.
W przyszłym roku w galerii pojawią się też indywidualne wystawy młodych twórców. - Ale w tym przypadku jestem ostrożny. Chociaż na akademii zdarzają się geniusze, artysta dopiero jakieś pięć lat po studiach w pełni umie wyrażać siebie w sztuce - uważa Krzysztof Musiał.

Kierowniczka galerii Katarzyna Jankowska-Cieślik zdradza, że w programie zaplanowano już ekspozycje Antoniego Starowieyskiego i nieformalnej grupy artystycznej Pędzle (malarze Tomasz Ciecierski, Włodzimierz Zakrzewski, Paweł Susid, Tomasz Tatarczyk, Robert Maciejuk, Ryszard Grzyb i rzeźbiarz Krzysztof Bednarski). A już na przełomie grudnia i stycznia w aTAKu zostanie otwarta wystawa prac Jacka Sienickiego (1928 - 2000). - To pierwsza tak obszerna prezentacja dorobku tego artysty od czasu jego śmierci - mówi Katarzyna Jankowska-Cieślik.

Galeria aTAK, ul. Krakowskie Przedmieście 16/18 00-325 Warszawa, tel. +48 (22) 826 50 55 e-mail: galeria@atak.art.pl, www.atak.art.pl