Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Oko w oko" - wystawa stała w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
Kiedy
(Okres wiosenno-letni (1 maja - 30 września) wtorki - piątki 10 - 17 soboty, niedziele 11 - 18. Okres jesienno-zimowy (1 października - 30 kwietnia) od środy do niedzieli 10 - 15)
Gdzie
Muzeum Łazienki Królewskie. Oddział Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, ul. Agrykola 1 (mapa)
zamknij
Cena
1 zł - 8 zł
Możliwy dojazd autobusem

Wystawa trofeów egzotycznych zatytułowana "Oko w oko" prezentuje przeszło 70 spreparowanych zwierząt egzotycznych. Ma ogromne wartości poznawcze i edukacyjne. Jest jedną z większych w naszej części Europy. Składają się na nią rekordowe trofea myśliwskie i gatunki niemożliwe już dziś do pozyskania. Unikalne okazy zostały zdobyte na pięciu kontynentach. Wiele z gatunków zwierząt odnotowanych jest w Czerwonej Księdze Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Przyjęto podział eksponatów w układzie geograficznym. Pokazane są trzy strefy klimatyczne: okołorównikowa, umiarkowana i subarktyczna. Naszą ambicją jest poszerzanie jednej z najciekawszych muzealnych wystaw. Jakiś czas temu wzbogaciliśmy wystawę medalionem bizona czy przeszło 3,5-metrowej długości, krokodylem nilowym. Wystawę "Oko w oko" dopełniają przedmioty codziennego użytku, niezbędne do życia na dalekiej wyprawie, i wielkoformatowe fotografie ukazujące charakterystyczne krajobrazy afrykańskie i azjatyckie. Dzięki komputerowi z ekranem dotykowym wkomponowanym w wystawę, można się przenieść w wirtualny świat przyrody. W trakcie zwiedzania "przeniesieniu się" w egzotyczne rejony naszego globu pomagają dźwięki z sawanny czy z tropikalnego lasu. Trzon wystawy stanowi kolekcja darowana narodowi polskiemu przez Romana Huberta Hupałowskiego.

Roman H. Hupałowski (1905-1990) urodził się i młodość spędził na Kresach. Z wykształcenia był prawnikiem, pracował jako sędzia sądu grodzkiego w Złoczowie, w województwie tarnopolskim. Był zapalonym myśliwym i działaczem Małopolskiego Towarzystwa Łowieckiego. Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku. Po ucieczce z obozu internowania na Węgrzech, trafił do Związku Sowieckiego, gdzie był więźniem Łubianki i gułagu. Po powstaniu II Korpusu Polskiego zaciągnął się do wojska i wraz z nim znalazł się w Iranie. W ramach kampanii włoskiej brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Swój szlak bojowy skończył w armii brytyjskiej. Po demobilizacji w 1949 roku, wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pasja łowiecka Hupałowskiego stała się jego profesją. Organizował polowania na całym świecie. Odbył między innymi 26 wypraw myśliwskich do Afryki. Równolegle do swoich zainteresowań łowieckich zajmował się ochroną zwierzyny i środowiska jej występowania. Dla kościoła przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie ufundował ołtarz św. Huberta, patrona myśliwych. Darowaną kolekcję zwierząt egzotycznych przesłał ze Stanów Zjednoczonych do Polski na własny koszt. Posiadał liczne odznaczenia, wśród nich najwyższe polskie odznaczenie łowieckie Złom.