Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa Marka Kotarby: "Ocalić od zapomnienia" w Galeri W-Z ZPAP
Kiedy
14 stycznia (czwartek) - 31 stycznia 2021
Gdzie
Galeria W-Z, Schody Ruchome na Trasie W-Z, korytarz dolny
zamknij
Bilety
wstęp wolny
kotarbadesign.com

W dobie pandemii gdzie pozamykane są teatry, kina i inne przybytki kultury, niezależny interdyscyplinarny znany warszawski artysta Marek Kotarba z wielką radością zaprasza na wystawę ”Ocalić od zapomnienia”. Do 30 stycznia 2021r. można będzie bezpiecznie w przestrzeni publicznej ją oglądać w galerii W-Z ZPAP w pasażu podziemnym przy schodach ruchomych na Pl. Zamkowym w Warszawie. Zobaczymy na niej dwanaście KOTARBANÓW stanowiących interpretację piosenek Marka Grechuty oraz tyle samo rzeźb z porcelany.

Muzyka jest najbardziej ulotną ze sztuk. Kiedy wybrzmią ostatnie dźwięki utworu muzycznego, zostaje w nas jedynie ich wspomnienie. Muzyka porusza struny naszej wrażliwości i powoduje, że świat staje się nieco lepszy. Szczególnie, jeśli muzyka jest swoiście natchniona, tak jak muzyka Marka Grechuty.

Czy jednak można uchwycić muzykę i przekazać ją dalej… bez dźwięku? Prezentowane na wystawie prace są próbą właśnie takiego przedstawienia: są artystyczną interpretacją piosenek legendy polskiej piosenki poetyckiej. Każdy kotarban łączy w sobie delikatność i kruchość porcelany z mocnymi plamami koloru na płótnie. Za pomocą takiej właśnie ekspresji Marek Kotarba interpretuje poszczególne piosenki Grechuty. Celem wystawy jest poruszenie naszymi własnymi emocjami oraz sprowokowanie do refleksji. Pod wpływem tych kotarbanów rodzi się pytanie: „Jak ja zinterpretowałbym ten właśnie utwór?”

Poszczególne kotarbany różnią się między sobą nastrojem, podobnie jak piosenki, które ilustrują. Niektóre są spokojne, a porcelanowe mikro płaskorzeźby zdają się żyć w tym spokojnym świecie, jak stworzenia w mroku oceanu, inne z kolei atakują widza żarem ognia w którym tańczą porcelanowe sylwetki. Marek Kotarba sprowadza piosenkę do prostego białego porcelanowego symbolu w którego tle kłębią się kolorowe emocje.

źródło: organizator