Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa stała "Wystawa kobierców wschodnich w pałacu Pod Blachą"
Kiedy
4 listopada 2011 (piątek) (wystawa czynna: wt-sb 10.00-16.00, nd 11.00-16.00. Ostatnie wejście na 1h przed zamknięciem ekspozycji.)
Gdzie
Zamek Królewski, pl. Zamkowy 4 (mapa)
zamknij
Bilety
Bilet normalny 14,00 zł Bilet ulgowy 7,00 zł Bilet rodzinny 6,00 zł/os.
Cena
6 zł - 14 zł
www.zamek-krolewski.pl/?page=1093
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem
Kobierzec smoczy Karabach, Kaukaz Południowy, ok. 1700 Kolekcja Fundacji Teresy Sahakian
Kobierzec smoczy Karabach, Kaukaz Południowy, ok. 1700 Kolekcja Fundacji Teresy Sahakian

Eksponowana w wyremontowanych wnętrzach pałacu Pod Blachą wystawa kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian jest prezentacją części zbioru gromadzącego obecnie ponad sześćset kobierców oraz inne dzieła sztuki orientalnej, a także, przekazany ostatnio testamentem, zespół zabytków europejskiej sztuki zdobniczej.

Kolekcję tę stworzyła Teresa Sahakian (1915-2007) – Polka mieszkająca w Brukseli. Zbiory docierały do Zamku Królewskiego partiami, począwszy od od 1989 r. Dzięki nim Warszawa zyskała status jednego z ważniejszych, w skali międzynarodowej, ośrodków muzealnych gromadzących kobierce wschodnie. Miejscem przechowywania kolekcji stał się pałac Pod Blachą, gdzie była ona eksponowana od 1990 r.
Obecna wystawa jest kolejną prezentacją zbioru. Jego zasobność pozwoliła na stworzenie ekspozycji, która z jednej strony stanowi kontynuację poprzednich pokazów, z drugiej jest całkowicie nowym wyborem zabytków ukazanych w nowej aranżacji. Na wystawę wybrany został zespół tkanin z czterech wiodących ośrodków sztuki kobierniczej Wschodu: perskiego, anatolijskiego, środkowoazjatyckiego oraz prezentowanego najliczniej – kaukaskiego.

Jedną z sal poświęcono zbiorom europejskiej sztuki zdobniczej. Eksponowane są tam tkaniny, ceramika z Delftów, moździerze i wyroby z cyny.


źródło: www.zamek-krolewski.pl